Naslovna  |  Kontakt

Trg mladenaca 10, 21000 Novi Sad,
Vojvodina, Srbija, PF 157
Tel: +381/21/529-139,
Fax: +381/21/420-628
Email:
redakcija.slobodnavojvodina@gmail.comFašizam upuzava u naše živote

NOVI SAD – Liga socijaldemokrata Vojvodine obeležila je 7. oktobra šestu godišnjicu od održavanja velikog antifašističkog skupa „Stop fašizmu“, na kojem se više hiljada građana okupilo kako bi sprečilo skup neonacista koji su planirali da tog dana u Novom Sadu proslave rođendana šefa SS-a i arhitekte holokausta Hajnriha Himlera. Delegacije LSV, GrO LSVO Novi Sad i Foruma žena GrO LSV Novi Sad položile su vence na spomeniku „Porodica“ na Keju žrtava racije, a lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak ukazao je okupljenim građanima i simpatizerima LSV na to da se na pomen fašizma ljudi uvek prvo sete Drugog svetskog rata, zbog čega im često promaknu zloslutni negoveštaji mogućnosti da se sve to ponovi.

Zloslutni nagoveštaji

– Došli smo u situaciju da se fašizam, kao i uvek, ušunja u naše živote s nekim likovima koji nam liče na ljude. Koji nam liče na neke kao komšije, na neke mladiće koji su, eto, kao malo ekstremniji, ali u stvari sve su to naše komšije, sve su to neki obični ljudi. A treba starije slušati da vam kažu kako je to izgledalo prošli put, kako je to izgledalo kad su se jednog jutra zderale maske, a obukle uniforme. I kako je onda, baš na ovom mestu gde sad stojimo, hiljade naših sugrađana platilo glavom, životom i budućnošću upravo tu zabludu – rekao je Čanak. On je zapitao ko ima pravo da skandira „Nož, žica Srebrenica“, da određuje ko sme da dođe u naš grad kao naš gost ili ko sme da se okupi na ulici.
– Država jeste monopol nad silom. Država je najjača ili nije država. Ako država ne može da svoju snagu pokaže na ulicama svojih gradova, svojih sela, onda ta država mora da se zapita da li uopšte postoji – rekao je Čanak.

Neki bi ponovili sve

On je upozorio i na to da među nama žive oni koji bi da određuju ko sme ili ne sme da drži koncert u Beogradu, koji pale zastavu Vojvodine, koju je Skupština Vojvodine, najviše predstavničko telo dva miliona i sto pedeset hiljada ljudi. izabrala za službeni znak AP Vojvodine.
– To su oni koji veličaju ratne zločince, to su oni koji bi sutra ponovili sve zločine, samo kad bi im se pružila šansa – rekao je Čanak i upozorio da do danas niko nije odgovarao za incidente na skupu iz 2007. godine iako je u međuvremenu Ustavni sud zabranio delovanje „Nacionalnog stroja“. Čanak je ukazao i na to da klerofašistička organizacija „Obraz“, iako ju je Ustavni sud zabranio, bez ikakvih prepreka funkcioniše i pojavljuje se na svakom skupu gde je potrebno propagirati mržnju, nasilje, i gde je potrebno propagirati najveća zla kojih se stidi svako ko iole misli dobro ne samo ovoj zemlji nego i svemu što je ljudsko i humano. Čanak je poručio i da, dok je LSV, niko u Novom Sadu neće zabranjivati nekom da se okuplja ako to radi na zakonit i ustavan način.
– Da neko vređa sva ova imena na ovim pločama, sve one koji su iz novosadske Sinagoge odvedeni u Dahau i Aušvic da se nikad ne vrati, taj na ulicu neće izaći a da se suoči s nama – istakao je Čanak.

Šest godina suđenja

Podsetimo, te 2007. godine tridesetak pripadnika pronacističkog „Nacionalnog stroja“ okupljenih uprkos zabrani njihovog skupa zasulo je, nakon verbalnog sukobljavanja, kamenicama kolonu građana koja je u tom trenutku izlazila na kej. Kamenicom je pogođen šef novosadske kancelarije Helsinškog odbora Pavel Domonji, a direktan sukob demonstranata i neonacista sprečili su pripadnici žandarmerije, koji su pripadnike „Nacionalnog stroja“ pohapsili. Tog dana ukupno je uhapšeno 56 osoba, među kojima i 11 neonacista iz Slovačke, a hapšenja je bilo i u Beogradu, gde je uhapšeno osam bugarskih državljana. Krajem septembra ove godine suđenje Goranu Davidoviću i još osmorici optuženih za napad na učesnike antifašističkog skupa odloženo je za 8. novembar jer Davidović, koji godinama živi u Italiji, ne može da prisustvuje ročištu, a nisu mogli da dođu ni njegovi pravni zastupnici.

Dačić zreo za ostavku


Nakon otkazivanja i ovogodišnje Parade ponosa zbog pretnji huligana, Liga socijaldemokrata Vojvodine zatražila je od ministra policije Ivice Dačića da podnese ostavku. „Tri godine zaredom država se povlači pred huliganima koji prete nasiljem, Molotovljevim koktelima i različitim terorističkim akcijama. Sve to vreme Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije ni ostale službe nisu u stanju da ih evidentiraju i privedu“, navedeno je u saopštenju LSV. Dodaje se da je kontraskupovi koje su najavljivale organizacije poput SNP „1389“, „Obraza“ trebalo da budu iskorišćeni za to da država konačno na jednom mestu legitimiše i potraži sve one koji su i prošle i pretprošle godine pretili rušenjem i paljenjem Beograda. Tri dana kasnije, Omladina Lige socijaldemokrata Vojvodine zatražila je od nadležnih državnih organa, s Ministarstvom unutrašnjih poslova na čelu, da jasno kažu koliko je ljudi uhapšeno zbog toga što su po treći put ugrozili bezbednost građana ove zemlje preteći rušenjem i paljenjem Beograda. LSVO, između ostalog, interesuje da li su i kada će biti privedeni pravdi i imenovani njihovi nalogodavci, kao i da ko će podneti ostavku ili snositi druge posledice zbog toga što su ugrožena Ustavom zagarantovana prava ljudi koji pritom nikoga ne napadaju.

Ne odustajemo od lustracije


Poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine u Skupštini Srbije Đorđe Stojšić izjavio je nedavno u parlamentu da LSV neće odustati od nastojanja da se donese novi zakon o lustraciji. Poslanici LSV zatražili su da se u dnevni red sednice parlamenta, koja je počela 1. oktobra, po hitnom postupku uvrste i izmene Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava (poznatiji kao Zakon o lustraciji), što nije dobilo potrebnu podršku. Stojšić je nakon toga novinarima u Skupštini Srbije rekao da će LSV nastaviti da insistira na tome da se zakon donese, iako dosad nije bio primenjivan, jer je to potrebno ukoliko Srbija želi da bude deo EU. Naveo je i da vladajuće stranke nisu dale podršku tom predlogu verovatno jer u njihovim redovima postoje ljudi koji bi mogli biti obuhvaćeni tim zakonom i verovatno više ne bi učestvovali u političkom životu.


Potrebno nam je da živimo u miru


Nama građanima ove zemlje potrebno je da živimo u miru, u stabilnosti, u razumevanju za različitosti – ukazao je Nenad Čanak obraćajući se 7. oktobra okupljenima na novosadskom keju tačno dan nakon „jubileja“, tj. 25 godina od ustavnog puča kojim je Slobodan Milošević uz pomoć tajnih službi ukinuo punu autonomiju Vojvodine. – Pred našim školama, pred našim obdaništima svakog dana gledamo revolveraške obračune. Ne prođe dan, ne prođe noć da neko ne ostane mrtav na ulicama Novog Sada i Vojvodine. Imam pitanje za vas – kako je do toga došlo? Kako je došlo do toga da čovek više ne može da se normalno i slobodno kreće ulicama Novog Sada, koji je pre samo 25 godina i jedan dan bio najmirniji grad u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji? Šta je bilo pre 25 godina i jedan dan? Bila je jogurt revolucija. Tada je oboreno legitimno rukovodstvo AP Vojvodine, tada je slomljena autonomija Vojvodine, tada je načeta Jugoslavija, tada su počeli da se kopaju grobovi nedužnima i masovne grobnice svima koji se ne dopadaju vladajućim elitama.

Strepimo za svoju decu

Pre 25 godina i jedan dan još je bilo šanse, pogledajte danas. Pogledajte situaciju u kojoj svi imaju oružje osim nedužnih. Samo kriminalci su bezbedni, samo oni koji se zaviju u navijačke šalove ili ustvrde da iza njih stoje neupitne organizacije kao što je crkva ili ne znam ni ja ko, oni mogu da rade šta hoće, a mi ne možemo čak ni da normalno živimo. Došli smo u poziciju da treba da strepimo za svoju decu, da treba da strepimo za svoje živote samo zato što smo se našli na ulici koja je postala igralište za bitange s pištoljima. Mi treba da se izvinjavamo što hoćemo da u našem Novom Sadu, našoj Vojvodini živimo normalno. Normalno znači da idemo nenaoružani, da idemo sigurno ulicama, da ne moramo da zaziremo od svakoga ko obrije glavu i obuče nekakvu budalastu majicu s nekakvim grbovima koji bi, da je bilo pravde, bili zabranjeni zbog saradnje s okupatorom u Drugom svetskom ratu – predočio je lider LSV.
– To je ono što nas sve zajedno okuplja da se razumemo da fašizam nije nešto što može da se desi, nego je nešto što nam upuzava u život svakoga dana. Da se bojimo fudbalskih utakmica, da se bojimo sportskih događaja, da zaziremo kad vidimo grupu tinejdžera na ulici. Da dođemo u poziciju da Novi Sad izađe na glas kao grad u kome šef mafije ima 15 godina, gde su maloletnici oni koji vrše najgora krivična dela, gde više niko nije bezbedan, gde krv teče ulicama. Šta još treba da se desi? Čije dete još treba da pogine? – upitao je Čanak.

Zato nam treba vojvođanska policija

– Čekali smo četiri godine da se republička vlast smilostivi da dobijemo načelnika policije u Novom Sadu. Evo, dobili smo pre neki dan Stevu Krstića. Dobar čovek, znam ga. Hapsio me. Po tome najbolje znaš da li je dobar čovek, kako se odnosio prema tebi kad si bio s druge strane. Dobili smo načelnika policije, ali s čime će on napraviti red u ovom gradu kad nemamo policajce, kada oni nemaju opremu, kada oni nemaju dovoljno ni visoke plate, ni stanove, ni opremu, s čime će oni rade? Kad moraju dopunski da rade kao izbacivači po klubovima? A to je naša istina. Zato nam je potrebna vojvođanska policija kakvu smo imali do pre 25 godina i jedan dan. Zato nam je potrebna vojvođanska služba koja će voditi računa o bezbednosti svih nas, kakvu smo imali pre 25 godina i jedan dan. To je ono što nam treba. Treba nam normalan, miran život, kakav smo imali pre 25 godina i jedan dan. Važno je da znamo da nema ko ako se mi ne suprotstavimo. I u krajnjoj liniji, ako treba da se branimo, mi ćemo se braniti. Je l’ treba da skupimo pare da unajmimo ko će nas braniti? Skupićemo pare i unajmićemo ko će nas braniti. Ali čekaj! Pa mi smo to već uradili! Mi smo porezima platili policiju. Znači mi smo već unajmili ko to treba da radi, a on to ne radi – predočio je Čanak.

 
Share

Dodaj komentar

Sigurnosni kod
Osveži

FacebookTwitterYoutubeFlickr

Slika
Bojana Begović

Bojana Begović je rođena 9. juna 1987. godine u Zrenjaninu. Osnovnu školu je završila u Lukićevu, a zatim Zrenjaninsku gimnaziju.   Na... Opširnije...